Nagroda im. Roberta Roszaka

Wyróżnienie przyznawane przez Członków Stowarzyszenia „PROGRES” za najlepsze wydawnictwo muzyczne za dany rok. Na wyróżnienie mogą liczyć polskie zespoły muzyczne z gatunku rocka progresywnego. Ogłoszenie laureata odbywać się będzie zawsze w marcu każdego roku, w rocznicę powstania stowarzyszenia. Wyróżnieniu patronuje nasz przyjaciel ś.p.Robert Roszak, członek stowarzyszenia, który tak przedwcześnie nas opuścił. Robert był dziennikarzem muzycznym, organizatorem wielu koncertów, no i przede wszystkim wielkim miłośnikiem i propagatorem rocka progresywnego.

Konkurs ma dwie fazy. W pierwszej jego części, spośród wszystkich polskich wydawnictw członkowie Stowarzyszenia wskazują po pięć pozycji. Do finału zakwalifikowanych zostaje pięć albumów, które zdobyły największą liczbę głosów. W drugie, finałowej fazie, każdy z członków Stowarzyszenia wybiera jedną pozycję. Analogicznie, konkurs wygrywa płyta, która zdobyła największa liczbę głosów.

—————————————————————————————————————————————————–

V EDYCJA – podsumowanie roku 2015

Riverside_LFTMW 5-lecie istnienia naszego Stowarzyszenia także i finał piątej edycji Plebiscytu na najlepszy polski album z gatunku ‚rock progresywny’ za rok 2015 nabiera wyjątkowego i symbolicznego wymiaru. Niestety okoliczność ta jest powiązana ze smutnymi zdarzeniami w zespole, który w tym roku otrzyma nasze wyróżnienie… Tegoroczną Nagrodę im. Roberta ‚RoRo’ Roszaka zdobywa zespół RIVERSIDE za album „Love, Fear and the Time Machine”. Wielka szkoda, że nie będziemy mogli wręczyć trofeum całej czwórce. Niestety tak się stało, że Gru odszedł tam gdzie czas stoi w miejscu i gdzie trwa wieczny koncert… Tym niemniej muzykom warszawskiej formacji należą się wielkie gratulacje za wspaniałą płytę, a pozostałym finalistom za walkę do końca, bowiem stawka znów była wyrównana. Obok Riverside do finału zakwalifikowali się:

ABSTRAKT – Limbosis; ARLON – Mimetic Desires; BRAIN CONNECT – Think Different; STATE URGE – Confrontation

Zespół Riverside album „Love Fear and the Time Machine” nagrał w składzie:

Piotr Grudziński – gitary, Mariusz Duda – wokal i bas, Michał Łapaj – instr. klawiszowe oraz Piotr Kozieradzki – perkusja

—————————————————————————————————————————————————–

IV EDYCJA – podsumowanie roku 2014

Maze_Of_Sound_SUNRAY_front3W IV edycji Plebiscytu wyróżnienie otrzymał zespół MAZE OF SOUND za album zatytułowany „Sunray”. To właśnie Łodzianie zdobyli najwięcej punktów, choć trzeba od razu zauważyć, że podczas tej edycji rozpiętość punktowa była bardzo wyrównana, a walka o trofeum trwała do ostatniej chwili. Przypominamy także że obok zespołu Maze Of Sound w finale znaleźli się:

JERZY ANTCZAK – Ego, Georgius, LUNATIC SOUL – Walking On A Flashlight Beams, MILLENIUM – In Search Of The Perfect Melody, THE WHITE KITES – Missing

Zespół Maze Of Sound album „Sunray” nagrał w składzie:

Piotr Majewski – instr. klawiszowe, Jakub Olejnik – wokal, Rafał Galus – gitary, Maciej Kuliberda – gitary, Bartek Sapota – bas oraz Grześ Śliwka – perkusja

—————————————————————————————————————————————————–

III EDYCJA – podsumowanie roku 2013

State_urge_-_White_Rock_Experience_200Podczas III edycji naszego Plebiscytu do finałowej piątki zakwalifikowali się: ARLON – On The Edge, RIVERSIDE – Shrine Of New Generation Slaves, STATE URGE – White Rock Experience, TENEBRIS – Alpha Orionis oraz TIDES FROM NEBULA – Eternal Movement. Tym razem laureatem tego wyróżnienia został zespół State Urge, który w 2013 roku wydał znakomicie przyjęty album “White Rock Experience”.

Najlepszą definicję muzyki, jaką czterej młodzi Panowie zaprezentowali na swym debiutanckim albumie można znaleźć na ich stronie internetowej (http://stateurge.com/) na której piszą: „white rock – autorski gatunek. Z jednej strony głęboko zakorzeniony w klasycznym rockowym brzmieniu, a z drugiej strony niepretensjonalny i świeży, a ponad wszystko emocjonalnie szczery”.

State Urge to:

Marcin Bocheński (perkusja), Marcin Cieślik (gitary, wokal), Krystian Papiernik (gitara basowa), Michał Tarkowski (instrumenty klawiszowe)

—————————————————————————————————————————————————–

II EDYCJA – podsumowanie roku 2012

Laureatem drugiej edycji został zespół Retrospective za album „Lost In Perception” wydany w roku 2012. W finałowej stawce znalazły się jeszcze albumy: ALBION – The Indefinite State of Matter; ANANKE – Shangri-La; QUIDAM – Saiko oraz MOONRISE – Stopover – Life.

Album „Lost In Perception” jest drugą płytą leszczyńskiego Retrospective. Nie ma jakiegoś stałego tematu koncepcyjnego, choć jak mówią muzycy, tematem wspólnym wszystkich utworów są ludzkie problemy, codzienne życiowe dylematy i labirynty myśli które przewijają się przez teksty. Album, wydany nakładem niemieckiego wydawnictwa Progressive Promotion Records zbiera bardzo dobre recenzje nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Album został zagrany w składzie, w jakim zespół wystąpił 7 lipca 2012 roku podczas VI Festiwalu Rocka Progresywnego w Gniewkowie:

Jakub Roszak  (wokal)
Alan Szczepaniak  (gitary)
Maciej Klimek  (gitary)
Beata Łagoda  (instrumenty klawiszowe, wokal)
Łukasz Marszałek  (bas)
Robert Kusik  (perkusja)

—————————————————————————————————————————————————–

I EDYCJA – podsumowanie roku 2011

Pierwszym laureatem wyróżnienia został zespół Hipgnosis za album „Relusion” wydany w roku 2011. W finale rozgrywki znalazły się jeszcze cztery albumy: Figuresmile „In Between”, Joseph Magazine „Night Of The Red Sky”, Tune „Lucid Moments” oraz Xanadu „The Last Sunrise”.

Album „Relusion” został wydany pod koniec 2011 roku. Tytuł w zamyśle jest połączeniem dwóch słów: „religion” i „delusion”. Temat płyty jest zainspirowany książką Richarda Dawkinsa „Bóg Urojony” („God’s Delusion”). To koncept album, ale w odmiennym niż normalne rozumieniu tego słowa. Jest pewnego rodzaju manifestem, ale jedynym tak naprawdę przesłaniem nie jest nakłanianie kogokolwiek do żadnej idei – kładzie nacisk na zmuszenie odbiorców do samodzielnego myślenia, a nie powielania cudzych opinii. To uwypuklenie radości życia, pobudzenia świadomości własnej wartości i wielkości człowieka, jako cząstki Przyrody i Kosmosu.
Płyta zawiera ok. 72 minuty muzyki, a składa się na nią 6 utworów.

Każdy z nich to opis pewnej myśli lub sytuacji, ale bez narzuconej interpretacji. Brak konkretnego tekstu ( KuL śpiewa we własnym, wymyślonym przez siebie języku, choć czasem łączy to się z angielskim ) pozwala z dużą dowolnością interpretować przekaz, dopasować go do siebie. Zmusza do MYŚLENIA.

Album został zarejestrowany w składzie:

SeQ – instrumenty klawiszowe, perkusja, programowanie
KuL – vocal
PiT’u – bas, vocal
ThuG – instrumenty klawiszowe
Ijon – instrumenty klawiszowe
Prince Olo – gitara

oraz gościnnie

Marcin Kruczek – gitara

—————————————————————————————————————————————————–