1. Plebiscyt im. Piotra „Grudnia” Grudzińskiego za rok 2021

W nawiązaniu do naszych podstawowych założeń działalności Stowarzyszenia Inicjatyw Niezależnych „PROGRES”, niebawem ruszamy z projektem, swojego rodzaju plebiscytem, który planujemy  przeprowadzać corocznie w celu przyznawania wyróżnień w muzyce progresywnej. Od dość dawna mierzyliśmy się z tym zamiarem. Teraz oficjalnie chcemy rozpocząć plebiscyt i dać mu imię Piotra „Grudnia” Grudzińskiego. Wspaniałego muzyka, który tak przedwcześnie nas opuścił kilka lat temu. Piotr cały czas jest w naszych sercach i chcemy właśnie w taki sposób kultywować pamięć o nim. Uważamy, że tego typu inicjatywy są najlepszymi pomnikami dla wielkich osobowości. To dlatego także nasz Festiwal nosi imię Tomasza Beksińskiego, a corocznie przyznawane wyróżnienie za najlepsze polskie wydawnictwo muzyczne z gatunku rocka progresywnego nosi imię Roberta „Ro-Ro” Roszaka.

W tym miejscu chcemy z całego serca podziękować żonie Piotra – Monice Grudzińskiej za wielką życzliwość dla powyższego pomysłu. Za wyrażenie zgody na wykorzystanie i rozpowszechnianie wizerunku Piotra w celu opisywanego przedsięwzięcia. Bardzo, bardzo dziękujemy! Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie, wspólnie będziemy godnie czcić pamięć Piotra.

Wyróżnienia w Plebiscycie im. Piotra „Grudnia” Grudzińskiego chcemy przyznać w następujących kategoriach:

  • Gitarzysta/ka
  • Klawiszowiec/czyni
  • Basista/ka
  • Perkusista/ka
  • Wokalista/ka
  • Specjalne wyróżnienie (np. muzyk grający na innym instrumencie, debiut, talent, specjalne zasługi, fotograf, masmedia: radio, portal, wydawnictwo itp.) – przy tej kategorii możliwości jest sporo, ale też można zagłosować tylko na jednego kandydata/kę
  • Zespół

Zapraszamy wszystkich miłośników rocka progresywnego do głosowania, z którym ruszymy zaraz po nowym roku. Każda osoba głosująca będzie mogła oddać swój  głos tylko na jedną kandydaturę w danej kategorii. Jeśli ktoś poda np. dwie lub więcej kandydatur w tej samej kategorii, głos będzie niestety nieważny. Ogłoszenie wyników będzie się odbywało 15 marca w dniu rocznicy urodzin Piotra. Pamiątkowe wyróżnienia, podobnie jak to ma miejsce przy Nagrodzie „Ro-Ro” będziemy wręczać podczas trwania kolejnych edycji naszego Festiwalu. Oczywiście jak każdy plebiscyt, chcemy go przy okazji potraktować trochę jak fajną zabawę. Jednak jak najbardziej poważnie chcemy wyróżnić tym razem głównie muzyków z imienia i nazwiska, którzy tworzą tą piękną muzykę.  Zachęcamy podobnie jak to ma miejsce przy Nagrodzie Ro-Ro do głosowania w powyższym plebiscycie na polskich wykonawców. Z prostej przyczyny, bo po prostu na to zasługują i należy ich jak najszerzej promować.

O starcie, szczegółach głosowania poinformujemy Państwa oddzielną wiadomością.

Z pozdrowieniami, SIN Progres

P.S.

Specjalne podziękowania kierujemy dla Shirin Kasraeian za użyczenie wspaniałego zdjęcia Piotra na potrzeby stworzenia grafiki związanej z plebiscytem.