DISPELLED REALITY

O ZESPOLE:

W maju 2022 roku ukazała się debiutancka EP-ka Dispelled Reality zatytułowana Świt, którą zespół zaprezentował w kilku miastach w Polsce. Wydawnictwo obejmuje pięć utworów, które razem oferują słuchaczom prawie 30 minut muzyki. Płytę promuje utwór pod tytułem Uczta, do którego powstał teledysk. Uczta zaprezentowała się na liście Turbo Top Antyradia, natomiast zespół przedstawił swoje wydawnictwo na żywo słuchaczom Antyradia w audycji Makakofonia Baby Have Fun prowadzonej przez Piotra Makaka Szarłackiego. Utwór przez 4 miesiące utrzymywał się na oficjalnej polskiej playliście Spotify Tylko Polski Rock. Co więcej, Dispelled Reality został uwzględniony na liście “Nadzieja Tu” w lutym 2023 przez magazyn Teraz Rock. W marcu 2023 roku pod patronatem między innymi Antyradia i Teraz Rock zespół zorganizował festiwal pod nazwą Prog Feast – wydarzenie ma na celu promocję rock’a progresywnego i art rock’a w Polsce i docelowo ma stać się wydarzeniem cyklicznym.

ArtRock.pl o Prog Feast 2023

Dispelled Reality w Makakofoni:

Link do audycji

 

W muzyce zespołu można doszukać się rozmaitych wpływów gatunkowych, a samym muzykom zależy na podkreśleniu nowatorskiego podejścia do rocka progresywnego. Słyszymy gitary, które nadają muzyce rockowego pazura oraz nieoczywiste podziały rytmiczne połączone z emocjonalnymi solówkami saksofonu. Charakter brzmienia tworzą synthy przechodzące od lekkich barw fortepianowych po mocną elektronikę. Teksty śpiewane w języku polskim opowiadają wiele historii – trzy ostatnie utwory na płycie zespołu opisują przemianę podmiotu lirycznego i są spójną historią człowieka, który zatracił swoje wartości aby na koniec odnaleźć w życiu nowy cel i spróbować żyć w zgodzie ze sobą i otaczającym go światem. Dispelled Reality chce zabrać słuchacza w podróż, podczas której towarzyszyć mu będzie wiele emocji wzbudzanych przez tekst i muzykę.

 

Płyta Świt została zrecenzowana przez magazyn Teraz Rock w wydaniu czerwcowym 2022. W tym samym numerze tego periodyku ukazał się również artykuł o samym zespole.

Fragment recenzji Świtu autorstwa Pawła Brzykcego z redakcji Teraz Rock:

“(…) Warszawski sekstet nie gra jak ktoś inny. Łukasz Jurkowski śpiewa środkiem brawurowo wchodząc na górne rejestry głosu – w Obieżyświecie na maksymalnych górkach dorzuca wibrato, wyśpiewuje nowy motyw melodyczny. (…) Ale całe kompozycje radują. Obieżyświat ma psychodeliczny wstęp, ekspresję, majestatyczny refren. Oryginalność wynika i z tego, że obok ciekawych partii klawiszy i gitary mnóstwo tu saksofonu, przy czym Jakub Kotowski i riffuje i solówkuje… (…) Materiał błyskotliwy i intrygujący.”

Mimo krótkiej historii zespół dzielił scenę razem z takimi wykonawcami jak Łąki Łan, Acid Drinkers, Kult, czy Illusion, a także zaprezentował swoją twórczość szerszej publiczności na takich imprezach jak Chmielaki Krasnostawskie, czy Juwenalia Politechniki Warszawskiej.

Dispelled Reality na Chmielakach Krasnostawskich:
Link info nr 1
Dispelled Reality na Juwenaliach PW:
Link info nr 2
Link info nr 3

 

SKŁAD:
Łukasz Jurkowski – wokal
Jakub Kotowski – saksofony
Karol Strojek – instrumenty klawiszowe
Paweł Weiss – gitara
Rafał Podleś – bas
Wojciech Śliwiński – perkusja

Website: https://dispelled.pl
FB: Dispelled Reality | Warsaw
Instagram: Dispelled Reality on Instagram

YouTube:
Uczta
Link do teledysku
Świt
Link do teledysku

Spotify: Dispelled Reality | Spotify
Tidal: Dispelled Reality on TIDAL
Deezer: Dispelled Reality on Deezer

Zdjęcia zespołu autorstwa Aleksandry Kamińskiej i Pawła Brześcińskiego.