Festiwal tuż tuż :)

IX FESTIWAL BANEREK 3

Jeśli jeszcze nie wiecie co można fajnego zrobić w letnie dni 4 i 5 lipca, to mamy dla Was propozycję nie do odrzucenia. Jest nią udział w IX Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego, który odbędzie się w kujawskim Gniewkowie. Impreza ma na celu promocję niezwykle klimatycznej odmiany muzyki rockowej, można nie przesadzając powiedzieć: podniesionej do rangi sztuki, która czaruje miliony zwolenników dobrego muzycznego smaku na całym świecie od kilku dziesięcioleci. W tym roku na Festiwalu wystąpią kolejno: (sobota 4 lipca) Thesis, The White Kites, Argos (Niemcy) oraz Millenium; (niedziela 5 lipca) Bartosz Ogrodowicz, Appleseed, Art Of Illusion oraz Osada Vida. Nie zabraknie wielu przedsięwzięć wspierających. Organizatorzy wręczą nagrodę im. Roberta RoRo Roszaka dla zespołu Maze Of Sound za ubiegłoroczny album „Sunray” a także uczczona zostanie postać Patrona imprezy Tomasza Beksińskiego. W Parku Wolności działały będą punkty gastronomiczne, będą kiermasze płytowe i książkowe oraz wiele innych atrakcji związanych z polską sceną rocka progresywnego.

Gn_2015_gocu

W Polsce rock progresywny zawsze miał bardzo silnych przedstawicieli. Wielu z nich to dziś prawdziwe legendy. Prekursorem bardziej złożonego i ambitnego podejścia do swej twórczości był niezapomniany Czesław Niemen, który na przełomie lat 60 i 70-tych wyniósł polską muzykę rockową na orbitę prawdziwej sztuki w swych projektach Grupa Niemen oraz Niemen Aerolit . Później w latach 70-tych oraz na początku lat 80-tych wtórowali mu między innymi: Skaldowie, SBB, Exodus i Mech. Następny rozkwit progresywnego rocka w Polsce nastąpił na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Wówczas to właśnie powstawały działające po dziś zespoły: Collage, Lizard, Albion, Quidam czy też formacje które zawiesiły działalność takie jak Abraxas czy Annalist.

Dzisiejsza polska scena rocka progresywnego to prawdziwa potęga. Prym z pewnością wiedzie Riverside, którego marka jest znana na całym świecie. Rozpoznawalną formacją jest Tides From Nebula, którego muzyka także zawiera elementy progresywnego rocka. Obok nich działają dziesiątki, jeśli nie setki zespołów bardziej lub mniej rozpoznawalnych. Co ciekawe często są to formacje znane bardziej po za granicami naszego kraju niż u nas! Z roku na rok organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych PROGRES, które działa by popularyzować tą  wspaniałą muzykę w naszym kraju, zaprasza zespoły na Festiwal by ta niezwykle osobliwa scena miała swoje święto. Patrząc na listę zespołów jakie przewinęły się przez Gniewkowo można powiedzieć, że z kilkoma wyjątkami grała tu już cała polska czołówka, oraz zespoły które niemal na pewno tą czołówkę za chwilę będą tworzyć. Mówiąc słowo „niemal” trzeba od razu zaznaczyć, że organizatorzy imprezy mają ambicje by te wszystkie luki wypełnić w przyszłości. Ale Gniewkowo to nie same gwiazdy. Bo w Gniewkowie nie ma gwiazd. Wszyscy traktowani są równo. Nie ma „Headlinerów”. Każdy zespół gra pełny koncert. Czy to debiutant, czy zespół na dorobku, czy też grupa o której już od dawna jest głośno. Od czasu do czasu pojawiają się także Goście Specjalni zza granicy, dobierani nie przez poziom światowego uznania i licznik splendoru, a przez nośność poziomu artystycznego który znakomicie wpisze się w Festiwal. Taką propozycją w tym roku będzie z pewnością muzyka zespołu Argos który przyjedzie do nas z niemieckiego Mainz.

Festiwal Rocka Progresywnego w Gniewkowie od dwóch lat nosi z dumą imię Tomasza Beksińskiego, wielkiego entuzjasty tego rodzaju muzyką. Człowieka, który całe swe życie poświęcił głównie dla niej, która była jego jedyną wierną miłością. Odnalazł w niej swój sens życia, i starał się go (z powodzeniem) zaszczepiać pośród słuchaczy znakomitych autorskich audycji radiowych. Przekładał teksty utworów, zbierał biografie, pisał felietony i wnikliwe recenzje. Odszedł w prawdziwym rozkwicie swej pasji, pozostawiając po sobie mnóstwo nie do końca odkrytych ścieżek, na których wciąż gra muzyka, a ich dogłębne odkrycie zajmie jeszcze wiele, wiele lat….

Gniewkowo to także wspaniali ludzie, przyjeżdżający z całej Polski a także i z Europy, tworzący jedyną w swoim rodzaju, niezwykle rodzinną atmosferę. Ludzie, których pasją jest muzyka. Bez pomocy tej całej wielkiej Rodziny Festiwalu by nie było, zatem co roku my – organizatorzy powtarzamy: ten Festiwal jest Was Wszystkich. Tworzymy go razem i wszyscy jesteśmy jego organizatorami. I my, spinający go w całokształt, jak i Wy stanowiący o jego wyjątkowej atmosferze. Co roku serdecznie dziękujemy Wszystkim naszym Przyjaciołom za gigantyczną pomoc, jaką nam ofiarują by – jak to kiedyś śpiewał Freddie Mercury – przedstawienie mogło trwać.

Gniewkowo wreszcie to przepiękna, troszkę jeszcze mało znana, ale obdarzona ogromnym potencjałem mieścina w sercu Kujaw. Położona w czarującej okolicy, pełnej lasów, wzgórz i jezior. To miejsce idealne by od czasu do czasu naładować swe baterie. W połączeniu z możliwością obcowania z tak znakomitą muzyką, tworzy mieszankę wybuchową, której fajerwerki trafią także i do Waszych serc. Trzeba tylko dać temu szansę i wpaść 4 i 5 lipca do Gniewkowa.

Zapraszamy Wszystkich! I dużych i małych! I starszych i młodszych. I mieszkańców Gniewkowa, i tubylców z okolicy, jak i ciekawskich i fanów z całej Polski, a także i zza granicy, skąd co roku przybywa zresztą co raz więcej fanów gatunku.

Bądźcie z nami na IX Festiwalu Rocka Progresywnego w Gniewkowie. Czekamy na Was!

Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych PROGRES

mapa_festiwalowa_2007_2015