PRO AGE

Korzenie zespołu sięgają roku 1985. Wtedy to wokalista Mariusz Filosek i perkusista Arkadiusz Aru Grybek zakładają zespół Czwarty Wymiar.
W tym samym czasie, bardzo blisko, w tym samym budynku, być może salę obok, próby gra zespół „Medium”, pierwszy zespół niejakiego Krzysztofa Walczyka. Również w tym samym czasie, 20 km dalej, niejaki Bogdan Mikrut i Roman Simiński grają w sekcję rytmiczną zespołu „Tvoi Oci”. Fakty te nie wydają się związane z historią proAge…
… no to wróćmy do historii proAge. Niestety, po bardzo obiecującym muzycznie okresie, proza życia wygrała z muzyczną pasją i w roku 1990 zespół zawiesił działalność. W roku 2008 zespół reaktywował się w składzie czteroosobowym: Mariusz Filosek na wokalu, Arek Aru Grybek za perkusją, Maciek Kwiecień na basie i Marcin Kwiecień na gitarze. Rok 2010 był ważnym okresem w historii kapeli, do zespołu dołączył Marcin Kosa Kosakowski, a nazwa — już wtedy pięcioosobowego zespołu — została zmieniona na proAge. Rok później proAge nagrywa pierwszą demówkę. W roku 2011, po dopracowaniu utworów, zespół rozpoczyna koncerty, które jednak ponownie z powodu „prozy życia” zostają przerwane. Maciek i Marcin Kwietniowie rozstają się z zespołem i wyjeżdżają z kraju.
Tym razem zespół nie daje się „prozie życia” — do zespołu dołącza zdolny, młody gitarzysta Tomek Papernik a obowiązki basity przejmuje Darek Skalski, którego nieco później zmienia Paweł Drobniewski. Zespół realizuje również kolejne zamierzenie — na początku 2014 do zespołu dołącza drugi gitarzysta. Po przearanżowaniu i odświeżeniu utworów, w marcu 2014 ruszają kolejne koncerty, tym razem w składzie sześcioosobowym. Ostatecznie w tym samym roku zespół wraca do pięcioosobowej wizji proAge i rezygnuje z drugiej gitary. W składzie z Tomkiem i Pawłem zespół wziął udział w Jura Rock Festiwal w Łazach, zdobywając pamiątkowego Kulturniaka 2014. Koncertowy 2014 rok kończą występy w dąbrowskim klubie Rock Out. Rok 2015 to m.in. koncert charytatywny dla Bernadety Olejarskiej, w udział w czeskim konkursie „RADEGAST LÍHEŇ 2015 (proAge został wyłoniony spośród 430 zgłoszonych kapel). A potem koncerty w Dąbrowie Górniczej (Komitywa oraz Dni Miasta) a także w Inwałdzie i Będzinie. Rok kończą koncerty w Ostrzeszowie z zespołem Appleseed i z Ornette w Dąbrowie Górniczej.
2016
Rok 2016 proAge rozpoczyna wspaniałym koncertem w krakowskim Zaścianku w Proggnozach, razem z Arlonem oraz koncertem z Alive we Wrocławiu. Niespodziewanie „proza życia” wraca raz jeszcze, ponownie zabierając ze składu basistę i gitarzystę. Jednak już w połowie roku do składu dołączają: basista Roman Romano Simiński i gitarzysta Sławomir Yeahlon Jelonek. Zespół w nowym składzie z werwą zabiera się za przygotowanie materiału na pierwszą dużą płytę. Już wkrótce gotowych jest 11 utworów z nowymi liniami basu i partami gitar. Pod koniec listopada zespół wchodzi do studia Orion i rozpoczyna nagrywanie płyty Odmienny stan rzeczywistości. Już na początku stycznia 2017 materiał jest zmiksowany i zmasterowany, trafia do wytwórni Lynx Music. Na początku lutego odbywa się premiera polskiej i angielskiej wersji językowej. Ta ostatnia nosi tytuł Different state of reality. Płyta zyskuje pozytywne recenzje, jedna z nich opublikowana została w kwietniowym numerze magazynu Teraz Rock.

2017
Początek 2017 roku to zatem premiera płyty i rozpoczęcie koncertów promocyjnych. Już w styczniu zespół rozpoczyna koncertem w Jaworznie i występem na WOŚP. Wiosną zespół koncertuje w Krakowie, Łodzi, występuje na Dniach Sosnowca. Jednak przed wakacjami ważnym wydarzeniem dla proAge jest to, że zespół zostaje półfinalistą konkursu Antyfest 2017 zorganizowanego przez Antyradio. Zespół bierze udział w konkursie półfinałowym w zabrzańskim Wiatrku. Na półfinale udział w Antyfeście się kończy, ale dla wielu uczestników koncertu występ proAge był niezapomnianym — pełnym energii i pozytywnej atmosfery.
Przed wakacjami proAge nagrywa cover zespołu T.Love i startuje w konkursie T.Cover organizowanym przez T.Love z okazji jubileuszu tego zespołu. Wideoklip do utworu Jest super autorstwa Michała Simińskiego zostaje życzliwie przyjęty przez T.Love i opublikowany na fanpag’u zespołu.
Wakacje to okres przerwy od koncertów, ale to też czas komponowania nowych utworów, eksperymentów muzycznych i brzmieniowych. Pod koniec wakacji proAge nawiązuje współpracę z agencją ProNet, dzięki której pojawiają się nowe możliwości koncertowe. Jesień i zima to zatem czas koncertów — Częstochowa, Warszawa, Łódź… .

2018
Początek roku 2018 to okres przygotowań do wiosennych koncertów. W maju Krzysztof Walczyk zasiada za klawiszami. 16 czerwca 2018 odbywa się jubileuszowy koncert proAge, na którym zespół świętuje obchody 10 lecia swojego istnienia. Lato 2018 to czas pracy nad nową płytą MPD. Płyta zostaje nagrana w grudniu 2018, ponownie w studiu Orion. Płyta ukazała 14 lutego 2019. Wiosną tego roku zespół odbył trasę promocyjną MPD Spring Tour.

2019-2020
Lato i jesień 2019 toku to czas pracy na kolejną płytą zespołu, już z nowym perkusistą, za bębnami zasiada Bogdan Bąku Mikrut. Zmienia się również logo zespołu. Początek roku 2020 to czas intensywnej pracy nad nową płytą. Pandemiczna wiosna pracę tę nieco utrudniła, co jednak nie przeszkodziło w tym, aby latem 2020 płytę nagrać. Tym razem w gościnnym Epicentrun, pod czujnym okiem Janka Mitoraja. I rozszerzonym składzie, jesienią 2019 roku dołączył bowiem do nas saksofonista Mariusz Rutka. Planowana premiera płyty: styczeń 2021.