Retrospective zdobywa Nagrodę im. Roberta Roszaka

Nagroda_2013_maly11 marca to szczególna data dla naszego Stowarzyszenia. Postanowiliśmy zatem nadać tej dacie szczególny zarys, ogłaszając w dniu jubileuszu powstania SIN Progres wyniki Plebiscytu na najciekawsze polskie wydawnictwa płytowe z kanonów rocka progresywnego, wydane w roku poprzednim. Jednym z założycieli Stowarzyszenia był nieodżałowany Robert ‘RoRo’ Roszak. Z pewnością gdyby RoRo żył, Stowarzyszenie miałoby ogromne wsparcie dzięki Jego wiedzy, organizacyjnym znajomościom i pomysłom z jakich słynął. Postanowiliśmy Nagrodę, którą wręczamy Zwycięzcy tego Plebiscytu nazwać właśnie Jego imieniem, aby choć w taki skromny sposób przypominać o postaci Roberta.

Tegoroczny Plebiscyt miał bardzo mocną obsadę. Wyłonienie piątki finalistów było dla członków Stowarzyszenia bardzo trudnym wyborem. Do finału zakwalifikowanych zostało pięć następujących wydawnictw: ALBION The Indefinite State of Matter; ANANKEShangri-La; QUIDAMSaiko; RETROSPECTIVELost In Perception; MOONRISEStopover – Life. Finał Plebiscytu był jeszcze trudniejszym wyzwaniem. Wybrana piątka to przecież absolutna czołówka polskiej sceny rocka progresywnego. Myślimy jednak, że należy się tylko takimi „problemami” cieszyć i z dumą rozglądać się po innych częściach świata, gdzie fani muzyki art.-rockowej bardzo sobie cenią polskie zespoły.

Głosowanie było bardzo zacięte. Do ostatniego głosu ważyły się losy Nagrody im. Roberta Roszaka. Najwięcej punktów zdobył zespół Retrospective z Leszna za album „Lost In Perception” naprawdę nieznacznie wyprzedzając pozostałych finalistów. Pragniemy serdecznie pogratulować muzykom z Wielkopolski, a wszystkim zespołom które wydały swoje płyty w roku 2012 składamy bardzo głęboki pokłon za znakomite płyty i działalność pomimo trudnych czasów.

Trofeum w postaci naszej skromnej pamiątki będziemy chcieli wręczyć podczas Festiwalu w Gniewkowie, w pierwszym dniu imprezy 29 czerwca 2013 roku. Będzie nam bardzo miło gdy delegacja zespołu Retrospective przybędzie do Gniewkowa i będziemy mogli z należnymi honorami zespołowi wręczyć nagrodę.

Przypominamy że w ubiegłym roku Trofeum im. Roberta RoRo Roszaka zdobył zespół Hipgnosis za album „Relusion”.