Ujawniamy szczegóły odnośnie Festiwalu 2014

Baner_1000_400_zmn

Nadszedł wreszcie dzień w którym możemy podzielić się z Wami bardziej konkretnymi informacjami co do kształtu VIII edycji Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego, który odbędzie się w dniach 28 i 29 czerwca w Gniewkowie. Termin pierwszego weekendu wakacji sprawdził się znakomicie, toteż prawdopodobnie stanie się on regułą przy okazji kolejnych edycji imprezy. Miejsce Festiwalu także pozostaje niezmienne. Odbędzie się on na scenie w Parku Wolności w Gniewkowie.

Tradycyjnie, jak co roku do Stowarzyszenia Inicjatyw Niezależnych PROGRES zgłosiło się mnóstwo wykonawców chcących wziąć udział w Festiwalu. Wybór zespołów mających wejść w skład tegorocznego festiwalu okazał się być nie lada problemem. Zespołom, dla których zabrakło miejsca pragniemy podziękować za zgłoszenia i zaznaczyć, że Wasze kandydatury będą rozpatrywane podczas kolejnych edycji Festiwalu. Być może w przyszłości uda się nieco powiększyć możliwości i zakres Festiwalu Rocka Progresywnego w Gniewkowie i tym samym rozszerzyć nieco ilość miejsc dla zespołów. W związku z tym, że zainteresowanie jest coraz większe, będzie to jeden z celów jakie Stowarzyszenie PROGRES postara się osiągnąć w latach kolejnych.

W tym roku na scenie w Parku Wolności zagrają zatem (w uczciwej kolejności alfabetycznej): Gość Specjalny – Collage (Warszawa), Leafless Tree (Łódź), Lizard (Bielsko-Biała), Maze Of Sound (Łódź), Millenium (Kraków), Sounds Like The End Of The World (Elbląg) oraz projekt muzyczny Pawła Penksy (Warszawa) – Prog Keyboards Stories. Chcemy także zaznaczyć, że bardzo możliwy jest udział jeszcze jednego wykonawcy, tym razem zza granicy. Monitorując głosy wielu Przyjaciół Stowarzyszenia zauważyliśmy, że sporo osób chętnie widziałoby na scenie Festiwalu w Gniewkowie francuską formację Nemo. Nawiązaliśmy już rozmowy z zespołem, który podszedł do możliwości występu na Festiwalu w bardzo profesjonalny sposób, który możliwe że uda się nam udźwignąć. I tutaj bardzo liczymy na pomoc ludzi dobrej woli. Jeśli ktoś z Państwa może i chce wspomóc tą ideę, to poniżej zamieszczamy wszelkie dane konta bankowego Stowarzyszenia Progres. Gra toczy się o wspaniałą sprawę jaką jest szansa zobaczenia na scenie zespołu z najwyższej półki.

Dane naszego konta bankowego:

Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych „PROGRES”
Siedziba
: ul. Dworcowa 5, 88-140 Gniewkowo

Rachunek: Bank Zachodni WBK S.A. we Wrocławiu O/Gniewkowo

o numerze 44 1090 1069 0000 0001 1639 5343.

Tegorocznej imprezie towarzyszyć będzie szereg przedsięwzięć wspierających. W związku z tym, że Stowarzyszenie PROGRES w porozumieniu z Fundacją Beksiński postanowiło Festiwal nazwać imieniem Tomasza Beksińskiego, podczas imprezy zostanie wyświetlony film zatytułowany „Doktor Jimmy”, upamiętniający postać legendarnego prezentera radiowego, felietonisty, tłumacza i fascynata min. gatunkiem muzycznym rock progresywny. Uczestnicy tegorocznej edycji Festiwalu będą mogli także po specjalnej, promocyjnej cenie zakupić książkę „Tomasz Beksiński 1958 – 1999”. Doroczną tradycją Stowarzyszenia PROGRES jest przyznanie Nagrody im Roberta ‘RoRo’ Roszaka dla najciekawszego zdaniem Członków Stowarzyszenia polskiego wydawnictwa mieszczącego się w kanonach rocka progresywnego, wydanego w roku poprzedzającym (2013). Organizatorzy postarają się zaprosić na Festiwal delegację zwycięzcy tego plebiscytu, by wręczyć Nagrodę podczas trwania imprezy. Tradycyjnie całemu przedsięwzięciu towarzyszyć będzie kiermasz płytowy, w którym zapowiada udział kilku krajowych wydawców i dystrybutorów. Jest też prawdopodobne, że pojawią się na kiermaszu także wydawcy zza granicy.

Słów kilka o tegorocznych wykonawcach.

Gościem Specjalnym Festiwalu będzie warszawska formacja Collage, która zagra specjalny koncert dla Tomka Beksińskiego, z którym muzycy zespołu przez wiele lat utrzymywali bardzo przyjacielskie stosunki. Zespołu Collage nikomu raczej przedstawiać nie potrzeba. To jeden z najbardziej zasłużonych zespołów dla polskiego rocka progresywnego, którego działalność można nawet określić mianem legendy. To jednocześnie także nasza prawdziwa wizytówka na świat, bowiem Warszawiacy są jednym z najbardziej znanych polskich zespołów rockowych po za granicami naszego kraju. Działają od połowy lat 80-tych mając za sobą bardzo przepastną historię, ale z całą pewnością okres największych sukcesów przypada na połowę lat 90-tych i związany jest z wydaniem legendarnego albumu „Moonshine”, który zespołowi Collage przyniósł ogromną popularność oraz wielki sukces artystyczny. Płyta ta przez wielu znawców progresywnego gatunku jest postrzegana do dziś jako materiał definiujący neoprogresywną odmianę muzyki rockowej. Po kilku latach przerwy w działaniu Mirek Gil, Wojtek Szadkowski i spółka powracają na koncertowe sceny, a ich droga prowadzi także poprzez scenę naszego Festiwalu, z czego chyba Wszyscy mogą być zadowoleni.

Zespół Leafless Tree to od wielu lat wielka nadzieja naszej progresywnej sceny. Zespół złożony z bardzo doświadczonych, a także wykształconych muzycznie artystów ma w planach w roku 2014 wydanie pełnego albumu autorskiego, który Łodzianie przygotowują od kilku lat. Oscylują wokół klasycznych fascynacji muzyką takich legend jak: Genesis, Yes, Marillion czy Toto. Na Festiwalu w Gniewkowie pojawią się po raz drugi, co zapewne ucieszy wszystkich uczestników ich koncertu z 2009 roku, kiedy to łódzki zespół rozpalił publiczność do czerwoności. Zespół stara się wydać swój album, tak by zabrać go do Gniewkowa już w formie fizycznej. Miejmy nadzieję, że Leafless Tree to się uda i wszyscy będziemy mogli przy okazji ich kolejnego występu na Festiwalu cieszyć się premierą ich nowej płyty.

Lizard to grupa doskonale znana chyba większości fanów rocka progresywnego w Polsce. Grupę cechuje przywiązanie do iście art-rockowych tradycji, sięgających do czasów gdy na scenach rządzili: King Crimson, Yes, Emerson Lake & Palmer czy Genesis. W dodatku całości smaku dodają wspaniałe teksty lidera zespołu, Damiana Bydlińskiego interpretowane w naszym pięknym, ojczystym języku. Pełne rozmaitych skojarzeń, osobistego spojrzenia na otaczający nas świat a także brzmiące bardzo poetycko, znakomicie współgrają z klasycznym podejściem zespołu do muzyki. Jesteśmy zatem przekonani, że bielska formacja oczaruje widownię zgromadzoną w Parku Wolności.

Zespół Maze Of Sound otarł się już o poprzednią edycję Festiwalu. Niewiele bowiem brakowało by zagrali w roku 2013. Naszym zdaniem jednak dobrze się stało, że łódzcy muzycy wystąpią  właśnie w roku bieżącym. Zespół nie tylko bardzo dojrzał scenicznie, powiększył swój repertuar o nowe kompozycje, ale także powoli kończy nagrywanie swojego debiutanckiego wydawnictwa w formie pełnego longplaya. Muzycznie oscylują wokół fascynacji takimi wykonawcami jak: Alan Parsons Project, Genesis czy Procol Harum, a przecież fanów tych zespołów w naszym kraju nie brakuje. Ich koncerty to prawdziwy rockowy teatr, pełen rekwizytów, masek i przebrań. Jak obiecują, nie zabraknie tych elementów także na Festiwalu w Gniewkowie.

Zespół Millenium to jeden z najbardziej aktywnych wydawniczo zespołów w ostatnich latach w Polsce. O ile grupa kierowana przez Ryszarda Kramarskiego dużo daje z siebie w studiu, o tyle koncerty Millenium to prawdziwa rzadkość. Z dużą satysfakcją zatem możemy ogłosić koncert tego zespołu w Gniewkowie. Krakusów fanom rocka progresywnego za bardzo przedstawiać nie trzeba. Od kilku lat ten zespół należy do czołówki progresywnego grania w naszym kraju. Dla niezorientowanych napiszemy, że muzycy Millenium bardzo lubią takich wykonawców jak: Pink Floyd czy Alan Parsons Project. Z pewnością (jak zawsze zresztą dotąd) specjalnie przygotują się do swego występu na żywo.

Formacja Sounds Like The End Of The World to przedstawiciele modnego ostatnio gatunku, zwanego post rockiem. Muzycy tej formacji przyjadą na Festiwal z Elbląga i z Gdańska, przywożąc zapewne powiew morskiej świeżości i ciekawych pomysłów muzycznych, z których powoli zaczynają słynąć. To formacja o dużym doświadczeniu scenicznym, mająca za sobą wiele koncertów, nierzadko u boku znakomitych formacji takich jak Tides From Nebula. Jak sami o sobie mówią, ten energiczny, 5-osobowy skład muzyków jest w stanie zabrać nas wszystkich w instrumentalną podróż nie tylko na koniec świata ale i w głąb samego siebie.

Obok koncertów w/w zespołów, podczas Festiwalu będzie miało miejsce wydarzenie dość symboliczne. W dodatku symboliczne podwójnie. W 2014 roku bowiem przypada 40 rocznica wydania przez Ricka Wakemana, klawiszowca Yes, albumu solowego „Journey To The Centre Of the Earth”. Mało tego! 150 lat temu Juliusz Verne napisał swój klasyk – powieść „Podróż do Wnętrza Ziemi” na której w 110 lat później pan Wakeman oparł temat swojego dzieła. Warszawski multi instrumentalista Paweł Penksa, znany min pod szyldami Pandemonium i Night Rider specjalnie na VIII edycję Festiwalu w Gniewkowie postanowił zaaranżować owe dzieło i przybliżyć je uczestnikom imprezy, prezentując specjalny Speltakl Muzyczny. Jak obiecuje, postara się stworzyć to tak, by po pierwsze wraz z kolegami z projektu nazwanego Prog Keyboards Stories oddać muzyczny klimat tego dzieła, a po drugie nie zapomnieć o samej powieści i jej treści. W związku z tym na scenie pojawi się min. narrator. Obok dzieła mistrza Wakemana pojawią się także inne nawiązania do lat 70-tych, znane przede wszystkim z wirtuozerskich partii klawiszowych innych mistrzów z tego okresu.

Tradycyjnie podczas Festiwalu będzie działało darmowe pole namiotowe przy Szkole Zawodowej w Gniewkowie, jednym z naszych najwierniejszych Partnerów. W tym roku dla bezpieczeństwa w tym miejscu czuwać będzie ochrona. W samym Parku Wolności będą punkty gastronomiczne. Przyjezdni fani zatem mogą nie martwić się o te sprawy. Na polu namiotowym miejsc wystarczy dla Wszystkich, a wspierający imprezę specjaliści od sztuki gastronomicznej z pewnością sprostają wymaganiom osób zgromadzonych pod sceną. Wszelkie informacje odnośnie Festiwalu oraz rezerwacje na polu namiotowym możecie uzyskać pod naszym adresem e-mail:

Mamy nadzieję, że tegoroczna VIII już edycja Festiwalu Rocka Progresywnego w Gniewkowie sprosta wymaganiom fanów gatunku. Dołożymy wszelkich starań by także od strony technicznej impreza zyskała nową jakość i oprawę. Wierzymy, że wszystko uda nam się dopiąć na ostatni guzik i w dniach 28 i 29 czerwca fani progresywnego gatunku będą mogli znów powiedzieć, że polski rock progresywny ma swoje prawdziwe święto w Gniewkowie. Cały czas staramy się pozyskiwać środki, które pozwolą nam na jak największy rozmach Festiwalu. Dlatego też nie wstydzimy się prosić o Waszą pomoc. Jeśli ktoś z Was może i chce wspomóc skromny budżet Stowarzyszenia PROGRES, może to zrobić w każdej chwili. Liczymy także na pomoc w postaci Waszego dobrego słowa, które jest dla nas bardzo cenne i zawsze dodawało nam otuchy. Z góry także dziękujemy naszym Patronom, Sponsorom i Partnerom Medialnym za każdy gest i pomoc w rozpropagowaniu Festiwalu Rocka Progresywnego w Gniewkowie. Freddie Merkury kiedyś zaśpiewał że: „Show Must Go On”. Wierzymy że takie Show które trwa wiecznie: dosłownie i w przenośni, będzie miało miejsce w dniach 28 i 29 czerwca na scenie i wokół niej w Parku Wolności w Gniewkowie. Tego sobie a przede wszystkim Wam życzymy!

Zarząd Stowarzyszenia Inicjatyw Niezależnych PROGRES