Zapraszamy na Festiwal PROG the NIGHT do Łodzi

PtNbanerek_600

logo2Jest nam bardzo miło poinformować, że Stowarzyszenie PROGRES podejmuje współpracę z prężną, łódzką instytucją kulturalną – Łódzkim Domem Kultury. Będziemy na stałe patronować i wspomagać swymi działaniami łódzkie „Prog-Rockowanie” – cykl koncertów promujących polską (choć nie tylko!) scenę rocka progresywnego. Na pierwszy ogień idzie Festiwal PROG the NIGHT . 6 i 7 listopada w Sali Kolumnowej wystąpi kilka polskich czołowych zespołów z tego gatunku, a także formacje które do tej czołówki pukają. Będzie to zatem wspaniała okazja by zażyć strawy duchowej. Tym bardziej, że skład tej imprezy jest stylistycznie rozmaity, co powinno zadowolić ucho każdego odbiorcy muzyki progresywnej, zaś ewentualnym, nowym odbiorcom pokazać jak bardzo ambitna i wszechstronna może być muzyka rockowa.

 WYSTĄPIĄ:

Keep Rockin’, Abstrakt, Arlon, PromiseLand, Maze Of Sound, Tenebris, Art Of Illusion oraz Retrospective.

BILETY:
25 PLN za każdy dzień lub 40 PLN za dwudniowy karnet (dostępne od września)

PO ROZWINIĘCIU NEWSA KRÓTKIE CHARAKTERYSTYKI WSZYSTKICH ZESPOŁÓW:

Zespół RETROSPECTIVE to od kilku już lat grupa zaliczana do absolutnej czołówki naszej rodzimej sceny. Zespół z Leszna ma na swym koncie dwa znakomite albumy oraz legendarne demo, które właściwie należy sklasyfikować jako trzeci, pełny album. Muzyka jaką wykonują nie jest łatwo do jednoznacznego sklasyfikowania. Jest w niej właściwie wszystko: od klasycznego progrocka, poprzez elementy post rockowe po brzmienia nieco ostrzejsze a nawet alternatywne. Zespół nie zamyka się i wciąż poszukuje nowych obszarów muzycznych i z całą pewnością po raz kolejny nas zaskoczy.

ART OF ILLUSION to formacja która szturmem wdziera się już nie tylko do czołówki polskiego, ale i europejskiego prog-metalu. Występy u boku wielu uznanych zespołów, takich jak Dream Theater czy Riverside sprawiają, że bydgoska grupa krzepnie w oczach z koncertu na koncert. Nienaganna technika, ciekawe rozwiązania muzyczne oraz umiejętność budowania rozmaitych nastrojów oraz poruszania się po wielu płaszczyznach muzycznych powodują, że koncerty zespołu z Bydgoszczy są niezapomnianymi widowiskami scenicznymi.

TENEBRIS to jeden z najbardziej zasłużonych zespołów dla łódzkiej sceny rockowej i metalowej. Zespół pamięta jeszcze przełom lat 80 i 90 kiedy to stawiał swe pierwsze kroki. Grupa zawsze brzmiała niezwykle oryginalnie przez co dorobiła się statutu kultowej. Tenebris w swej twórczości oscylował wokół wielu fascynacji metalowych (Doom, Death, Trash). Zawsze jednak blisko mu było także do muzyki o posmaku progresywnym, zwłaszcza do fascynacji King Crimson. Temu właśnie dowiódł chociażby na ostatnim albumie zatytułowanym „Alpha Orionis”. W ŁDK-u zespół zagra po kilku miesiącach przerwy, w nieco przemeblowanym składzie.

Zespół ARLON trzy lata temu zadebiutował ciepło przyjętym albumem „On The Edge”. Wiele dobrego mówiło się o muzykach z Przemyśla, którzy dziś chcą udowodnić nam swoją klasę nowym albumem „Mimetic Desires”, z którym to właśnie przyjadą do Łodzi by pochwalić się nim przed publicznością. Muzyka zespołu Arlon to przede wszystkim harmonie i melodie. Udane kompozycje pełne soczystych solówek gitarowych i klawiszowych sprawiają, że nad sceną unosi się aura tak bardzo lubianych w naszym kraju zespołów Marillion, Pendragon czy Camel, choć muzycy z Podkarpacia obiecują, że na nowej płycie nas nieco zaskoczą. Przekonamy się o tym min 6 listopada w łódzkim Domu Kultury.

MAZE OF SOUND bardzo szybko zaskarbili sobie sympatię fanów rocka progresywnego, debiutując w ubiegłym roku albumem „Sunray”. Płyta, ciepło przyjęta przez recenzentów zdobyła kilka wyróżnień (min. Nagrodę im. Roberta RO-RO Roszaka wręczaną co roku na festiwalu w Gniewkowie). To kolejny przedstawiciel grania melodyjnego i harmonijnego, zawierającego min. ducha takich zespołów jak Genesis, The Alan Parsons Project czy nawet nieco starszego Procol Harum. Ważnym elementem ich występów na żywo jest stosowanie elementów tzw. teatru rockowego, w postaci rozmaitych masek, rekwizytów i gry scenicznej frontmana.

ABSTRAKT to jedna z nowych grup na naszej scenie, ale wyróżniająca się stylistycznie. Ich muzyka jest mroczna, duszna i psychodeliczna. Zespół świetnie potrafi budować rozmaite nastroje, czego dowiódł na debiutanckim albumie „Limbosis”. Porównuje się ich do Blindead, Riverside a nawet do Tool, co chyba jest wystarczającą rekomendacją ich muzyki, opartej na licznych zmianach rytmu i melodii, bogatej w ostre gitarowe riffy i ciekawy wokal frontmana Krzysztofa Podsiadło. Wszystko to sprawi, że z pewnością zaciekawią nas swą twórczością także i w Łódzkim Domu Kultury.

PROMISELAND to Warszawiacy, lubujący się w nieco innych klimatach niż reszta zespołów z festiwalowego składu. Formacja bowiem znakomicie czuje się w muzyce, która była bardzo popularna w latach 80-tych gdy na scenach królowali tacy wykonawcy jak: The Cure, Cocteau Twins czy Sugarcubes ze zjawiskową Bjork przy mikrofonie. PromiseLand także mają taką wokalną perełkę, jaką z pewnością jest Elżbieta Błachnia, wykonująca niezwykłym głosem naprawdę ciekawe teksty w języku polskim co nie często się zdarza! Muzyka PromiseLand nie zawiera jakichś wielkich fajerwerków. Czasem lepiej jest zagrać jeden dźwięk niż ich cały wachlarz, by wytworzyć naprawdę niezwykłą, magiczną aurę o czym będziemy się mogli przekonać w sobotni wieczór w ŁDK-u.

KEEP ROCKIN’ to zespół z Włocławka istniejący od 2008 roku. Muzyka charakteryzuje się brzmieniem typowym dla rocka i prog-rocka z elementami metalu. W utworach można usłyszeć zarówno cięższe brzmienia wzbogacone fragmentami nietypowych podziałów rytmicznych, jaki i klimaty czysto balladowe. Ważnym elementem są dwie gitary świetnie prowadzące muzykę i uzupełniające się w idealny sposób. Teksty obdarzonego świetnym głosem Marcina Wojciechowskiego poruszają tematy na ogół związane z człowiekiem, jego dylematami i emocjami. Wszystko to sprawia, że możemy się spodziewać naprawdę ciekawego koncertu.

Jeden z partnerów imprez spod szyldu „Rockowanie”, Hostel Flamingo (ul. Sienkiewicza 67) zaprasza osoby przyjezdne do skorzystania ze swych usług, zapewniając komfortowe warunki a także śniadanie w cenie noclegu.