Idea

Festiwal powstaje z potrzeby serca, z miłości do muzyki, która się zwie rock progresywny. Chcemy ją promować, jak tylko umiemy najlepiej. Naszym zdaniem, od dosyć dawna jest niesłusznie poniewierana i spychana na bardzo niszowe rejony. W ten sposób chcemy się odwdzięczyć muzyce i muzykom z ukochanego nurtu za wspaniałe doznania duchowe.

Impreza odbywa się każdego roku latem. Zależy nam na tym, by odbywała sie w plenerze. Chcemy, aby podczas festiwalu muzyka płynęła w najodleglejsze miejsca. Zależy nam również, żeby festiwal był otwarty na każdą osobę, nawet przypadkową. Z tego powodu festiwal jest imprezą darmową dla widzów.

Działalność Stowarzyszenia Inicjatyw Niezależnych PROGRES jest skierowana przede wszystkim do polskich wykonawców, mieszczących się w umownych ramach gatunku „Rock Progresywny”. W naszym kraju od kilku lat trwa renesans tego typu muzyki. Ponieważ bardzo kibicujemy tym ambitnym artystom i wiemy też jak bardzo ciężko jest polskim wykonawcom promować swoją muzykę, postanowiliśmy powołać do życia Stowarzyszenie, które na swe barki wzięło kontynuację organizacji Festiwalu Rocka Progresywnego, jaki kiedyś odbywał się w kujawskim Gniewkowie a dziś jego serce bije w Toruniu.

 

Naszą ambicją jest jednak nie tylko promocja wyłącznie polskiej muzyki progrockowej. Obok polskich wykonawców zapraszamy także na Festiwal w charakterze Gości Specjalnych zespoły zagraniczne. Nie zawsze są to formacje popularne. Bardziej zależy nam nie na ściganiu się z innymi imprezami, i co za tym idzie zapraszaniu na festiwal zespołów z pierwszych stron gazet, a na promocji w Polsce tych wykonawców spoza jej granic, którzy rozumieją naszą ideę i dzięki temu doskonale wpisują się w przedsięwzięcia organizowane przez nasze Stowarzyszenie.

Obok promocji muzyki staramy się również kłaść nacisk na wiele aspektów towarzyszących tym wspaniałym dźwiękom. Co roku współpracujemy więc z ambitnymi fotografami, którzy za sprawą swoich obiektywów a przede wszystkim wrażliwych zmysłów zamykają w kadrze prawdziwe dzieła sztuki, upamiętniające te niezwykłe chwile. Staramy się wspierać także ambitnych artystów w innych dziedzinach, którzy za sprawą swojej pasji potrafią ubarwić wokół muzyczne sfery. Stąd też na naszych imprezach pojawiają się wystawy fotografii oraz wernisaże artystyczne a także (głównie podczas koncertów) pokazy multimedialne.

Bardzo ważną częścią naszej działalności jest po prostu stworzenie dobrej aury wokół muzyki, dzięki której rodzi się wyjątkowa więź pomiędzy muzykami, organizatorami, przedstawicielami mediów, oddanymi fanami tego niezwykłego gatunku muzycznego jak i przypadkowymi gośćmi którzy niespodziewanie odwiedzają nasze imprezy lub zaglądają na naszą witrynę.

Stąd też własnie naszym hasłem nadrzędnym są cztery proste, choć w tej konfiguracji wiele mówiące słowa:

 

 

MUZYKA – PASJA – ATMOSFERA – PRZYJAŹŃ