WŁADYSŁAW KOMENDAREK

Władysław Gudonis Komendarek Komendarek
Instrumentalista, kompozytor, producent programista brzmień elektronicznych. W latach 1976-1984 członek legendarnej grupy EXODUS. Ma za sobą koncerty na festiwalach rockowych (Jarocin), elektronicznych (KLEM Nijmegen-Holandia, Drezno-Niemcy, Linz-Austria) jak i jazzowych (Jazz Jamboree). Jest stale aktywny muzycznie, tworzy m. in. ilustracje muzyczne do filmów i przedstawień teatralnych. Koncertuje w kraju i za granica, zaskakując swych słuchaczy wciąż nowymi, świeżymi pomysłami.
Fascynował się zespołami: the beatles; rolling stones; manfred manns; hollies; the shadows; pink floyd; deep purple; king crimson; emerson lake palmer; jimmy smith; refugee; peter gabriel; yes; kinks; genesis; tangerine dream; supertramp; ten years after; jan hamer.
Na dzień dzisiejszy się obraca w stylach: rock progresywny; metal; post rock; etno; industrial; ambient; techno; drum-bas; trans;elektro; hardcore; acid jazz; rytmen blus; break beats; euro trance; hard trance; psy trance; hard trance; garage;hip hop; abstract; reggae; elektronic nois; jazz; oldscholl. Na swoim koncie ma około wydanych 40 płyt.
Wiemy, że nie powinno się oceniać ludzi po wyglądzie, ale fakt, że W. Komendarek łączy image guru tajemniczej sekty z wizerunkiem szalonego naukowca, znajduje odbicie w jego muzyce. Hippisowska wręcz psychodeliczna wolność ściera się u niego z matematyczną dyscypliną futurystycznych wizji i syntetycznych brzmień.Popularność zdobył dzięki grze w progrockowej formacji Exodus, ale jego poźniejsze eksperymenty, w tym muzyka teatralna i filmowa, sprawiają ,że dzisiaj Komendarek to nie tylko nazwisko wizjonera i pioniera polskiej elektroniki ,ale wręcz osobny gatunek muzyki,czyli noise z najodleglejszych zakątków drogi mlecznej połączone z muzyką danej chwili.
Jego grę określa się jako wielowarstwowe symfoniczne brzmienie z dużą melodyjnością z zastosowaniem niebanalnych schematów harmonicznych.
Grał wielokrotnie na imprezach: Grup Pulsar Tranceformation i Toga Dansverg m.in. na międzynarodowym festiwalu Moondalla w roku 2005 i 2006.Zagrał tez na festiwalu międzynarodowym Dramada w r.2007. Pod koniec roku 2006 w klubie M-25 w Warszawie zagrał u boku takich nazwisk jak Neil Landstrumm (Szkocja) i Tobias Schmidt (Anglia) związanych z wytwórnią Christiana Vogla – Mosquitoo.
A w r.2008 wystapił na festiwalu międzynarodowym reggae w Ostródzie w projekcie Audiomara-Gudonis.
Od 9 listopada do 16 listopada 2008 roku brał udział na festiwalu w Rumuni pod nazwą Ricochet Gathering. Występowało tam dziesięciu artystów grających razem z rożnych stron świata. Między innymi grał w tym składzie ex-członek zespołu Tangerine Dream Steve Schroyder. Nagrane zostało 40-godz. muzyki i będzie wydana płyta z tego materiału. W roku 2009 od 23 maja do 30 maja brał udział w następnym Ricochet Gathering w okolicach Splitu w Chorwacji gdzie grało kilkunastu artystów w tym ex-członek zespolu Tangerine Dream Steve Jolliffe i Steve Schroyder . W lipcu i sierpniu 2009 r. brał udział w dwóch festiwalach Wave music Szczecin live i Common live festiwal koło Krakowa. W r. 2007 w Warszawie i Gdańsku grał kilka razy z różną muzyką jako taper do filmu Metropolis Fritza langa i Gabinet Dr Caligari.
W roku 2012 podpisuje umowę z 50-cent na wykorzystanie sampli z utworu” Płynąca marzeń rzeka „,gdzie śpiewa rap 50 cent i gość na wokalu,(feat.PnB Rock) ale trzeba dodać,że inna grupa pod nazwą L.E.P.Bogus Boys~Close też wykorzystują te sample
https://www.youtube.com/watch?v=Uk0tKI_onAc Tak się grało 100 lat temu
https://www.youtube.com/watch?v=Rt0j68ED1rs Wywiad TVP3 kultura Metropolis
W roku 2018, 24 listopada W. Komendarek otrzymuje odznakę honorową zasłużony dla Kultury Polskiej OD MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO Piotra Glińskiego.
Jest stale aktywny muzycznie tworzy między innymi ilustracje muzyczne do filmów i przedstawień teatralnych, pisze piosenki.
Kilka lat temu ukazała się książka Antologia Polskiej Muzyki elektronicznej gdzie umieszczona jest między innymi biografia W. Komendarka.
Japoński dziennikarz Hiroaki Shikata wydaje książkę w języku japońskim w 2018 r.przedstawiającą muzykę elektroniczną w Polsce i między innymi jest materiał o W.Komendarku.
Linki z muzyką:
Warto jeszcze dodać, że podczas koncertu Władka Komendarka w Gniewkowie, będzie realizowany materiał, do powstającego dokumentu o wspaniałym i legendarnym zespole Exodus.
Reżyseria i zdjęcia do filmu: Maciej Puczyński
Produkcja: OmProductions