LEAP DAY

Szanowni Państwo, dzisiaj na zakończenie prezentacji wykonawców tegorocznej edycji Festiwalu, wisienka na torcie 🙂Leap Day
Zespół z Holandii wystąpi w roli drugiego Gościa Specjalnego Festiwalu. Bardzo się cieszymy z tego powodu 🙂 Tym bardziej, że jest bardzo lubiany wśród polskich miłośników progresywnych dźwięków. Oczywiście musimy wspomnieć, że jeden z członków Leap Day – Eddie Mulder, występował już na naszym Festiwalu w Toruniu w 2017 r. z inną znakomitą formacją z Holandii – Flamborough Head, której jest także członkiem.
Band ten wystąpi 2 lipca b.r. w Gniewkowie MGOKSiR Gniewkowo
Leap Day został założony 29 lutego 2008 roku. Ten holenderski zespół ma członków znanych z zespołów ze świata rocka progresywnego, takich jak Flamborough Head, King Eider i Trion. Rok wcześniej wystąpili na słynnym festiwalu ProgFarm (Holandia) jako zespół koncertowy King Eider. To wydarzenie zapoczątkowało Leap Day. W 2008 roku wydali płytę demo zawierającą trzy utwory, w tym Awaking The Muse, który jest tytułem ich pierwszego pełnowymiarowego albumu studyjnego wydanego przez OSKAR Productions w 2009 roku. Ich drugi album, Skylge’s Lair, został wydany w lutym 2011 roku. Po małej trasie koncertowej w Polsce w 2011 roku i wielu koncertach w Holandii, zaczęli pisać i nagrywać swój 3 album studyjny. W październiku 2013 roku wydali From The Days Of Deucalion, Chapter 1. Rozdział 2 został wydany w listopadzie 2015 roku. W 2016 roku Leap Day wydali swój pierwszy album koncertowy zatytułowany „Live At The Northern Prog Festival”. W 2018 roku Peter Stel (bas) opuścił zespół i został zastąpiony przez Harry’ego Scholinga. Peter odszedł po tym, jak skończył 10th Anniversary Celebration Release „Timelapse”, który został wydany 15 lipca 2018 roku. W 2020 roku Jos Harteveld odszedł z powodów osobistych. Wkrótce potem do zespołu dołączył Hans Kuypers.
Leap Day are:
Gert van Engelenburg Keyboards, backing vocals
Hans Kuypers Lead vocals
Eddie Mulder Electric guitar, backing vocals
Koen Roozen Drums
Harry Scholing Bass
Derk Evert Waalkens Keyboards, backing vocals