Hipgnosis

Muzyki tej nie można jednoznacznie sklasyfikować, jak napisano w jednej z recenzji jest ona „wypadkową tysiąca wpływów, kultury słuchania różnej muzyki, otwartości na samego siebie i ludzi wokoło”.

Od 15 maja 2006 roku, kiedy wyszła debiutancka płyta SKY IS THE LIMIT, można odbyć niezwykłą podróż wraz z HIPGNOSIS.
Zespół powstał w Krakowie w 2004 roku. Nazwa jest grą słów, pobrzmiewa w niej wiele znaczeń i odniesień. Muzycy współpracowali wcześniej z wieloma zespołami krakowskimi, ale HIPGNOSIS jest dla nich „punktem zero” i ponownymi narodzinami, dlatego ich muzyczna przeszłość nie jest dla tego projektu zbyt istotna.
Konsekwentnie nie zamieszczają nigdzie swoich zdjęć ani nie podają nazwisk, słuchaczy chcą do siebie przekonywać tylko dżwiękami. W czasie koncertów na próżno oczekiwać zbyt wielu zapowiedzi ze sceny i prób werbalnego kontaktu z odbiorcami – jak twierdzą, nie chcą ani siebie, ani publiczności rozpraszać …

„SKY IS THE LIMIT”, debiut fonograficzny HIPGNOSIS, powstało między marcem a wrześniem 2005 pod okiem Łukasza Goryckiego. Grupa nagrywała ją w krakowskich studiach FPGS i własnym Hipgnosis-Art Studio. W tym samym czasie Łukasz Gorycki brał udział w realizacji płyty legendarnego gitarzysty Pink Floyd Davida Gilmoura. Niestety muzykom nie udało się spotkać ze sobą. Szkoda, bo Pink Floyd to jedna z najważniejszych inspiracji lidera HIPGNOSIS – SeQ’a.

Płyta ukazała się dzięki współpracy ich własnej firmy STUDIO HIPGNOSIS-ART ( muzycy odrzucili propozycję podpisania kontraktu z Universal Music Poland i aby zachować pełną artystyczną i finansową kontrolę, powołali własną firmę ) i krakowskiego wydawnictwa MUSIC CORNER, mającego na swoim koncie kilkadziesiąt dziś już legendarnych albumów, m.in. De Press i Dziubka, Pudelsów, Homo Twist, Świetlików czy Tymona Tymańskiego. To udane połączenie alternatywnej przeszłości z powiewem świeżego spojrzenia na muzykę.
1 pażdziernika 2007 roku ukazał się album koncertowy Still Ummadelling”. Tradycyjnie wydawcą była własna firma, a nowym dystrybutorem – Wydawnictwo Rock Serwis.
18 lipca 2008 roku zespół dał bardzo dobrze przyjęty koncert na Festiwalu NIGHT OF THE PROG III, Loreley ( Niemcy ), obok tak wielkich wykonawców jak Tangerine Dream, Klaus Schulze & Lisa Gerrard, Roger Hodgson (Supertramp), Fish, Pain Of Salvation i wielu innych.

14 listopada 2011 roku ukazała się nowa płyta pod tytułem „Relusion”, spójna wypowiedż na temat ( wszelkich ) religii i duchowej strony życia człowieka, zainspirowana książką Richarda Dawkinsa „Bóg Urojony”. Album zawiera 72 minuty muzyki, na które składa się tylko 6 utworów. Już zbiera pochlebne recenzje, a wiele z nich podkreśla niepowtarzalność brzmienia zespołu. Faktycznie, mimo wielu wpływów, trudno znależć jakikolwiek jeden wzorzec … W wielu podsumowaniach roku 2011 płyta była wysoko notowana, np. w zestawieniu Nocy Muzycznych Pejzaży Piotra Kosińskiego ( Program III Polskiego Radia ) zajęła 5 miejsce na świecie, najwyższe z wszystkich polskich wydawnictw.

Oficjalna strona zespołu:
http://www.hipgnosis.pl/