6-7 lipca: Szczęśliwa siódemka wykonawców w Gniewkowie!

6 i 7 lipca w Gniewkowie na Kujawach odbędzie się VI już edycja Festiwalu Rocka Progresywnego. Ubiegłoroczna, dwudniowa formuła sprawdziła się znakomicie i organizatorzy imprezy, Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych PROGRES chcą wciąż podążać wypróbowaną ścieżką. Do udziału w Festiwalu zaproszono sześć polskich zespołów: Ananke, Figuresmile, Joseph Magazine, Retrospective, Yesternight i Votum. Nazwy te dla fanów muzyki, podniesionej do rangi sztuki od dawna są znane, a kilku muzyków występujących w tych zespołach to postaci niemal kultowe, co z pewnością doda smaczku tegorocznej edycji Festiwalu. Nowością będzie udział w imprezie gościa specjalnego, zza granicy, dokładnie z Litwy. Ale co bardziej uważni fani zauważą, że grupa The Skys, bo o niej mowa, ma także pewien związek z naszym krajem.

Sprawy organizacyjne dość szybko i sprawnie posuwają się do przodu. Nowością będzie miejsce, w jakim odbędzie się ta dwudniowa impreza. Festiwal zostaje przeniesiony do parku w Gniewkowie, gdzie miasto posiada specjalną scenę, na której notabene odbywają się imprezy miejskie. Miejsce, zatem to sprawdzone, a jak zapewniają organizatorzy to także okolica niezwykle urokliwa, w której muzyka z pewnością będzie smakowała jeszcze wykwintniej. Zespoły postanowiliśmy przedstawić w uczciwej kolejności alfabetycznej, bowiem na Festiwalu w Gniewkowie nie ma gwiazd i supportów. Wszystkie grupy są traktowane równo, co także cechuje wyjątkowość tej imprezy.

Zespół Ananke zadebiutował w 2010 roku bardzo ciepło przyjętym albumem „Malachity”. Jednak o muzykach tego zespołu jako o debiutantach mówić po prostu nie wypada! Wszak założycielami i liderami grupy z Bydgoszczy są: Adam Łassa (wokal) i Krzysztof Pacholski (klawisze), doskonale znani nam z występów w niezapomnianym Abraxas. Dodatkowo perkusistą Ananke jest kolejny ex-muzyk Abraxas, Marcin Mak. Skład uzupełniają: gitarzysta Michał Sokół oraz muzycy gościnni: Wojciech Burghard (bas, Chapman Stick) oraz Karol Oparka (gitara akustyczna/piezo). Zespół Ananke zapowiada wydanie nowego albumu studyjnego na przełom maja i czerwca, zatem z pewnością uraczą nas tym premierowym materiałem, choć z pewnością nie zapomną o swej poprzedniej płycie. Czy będą mieli dla nas jeszcze jakieś niespodzianki, o tym przekonamy się podczas koncertu.

Figuresmile to kolejny zespół, który z jednej strony niedawno zadebiutował na scenie, a z drugiej, muzycy współpracują ze sobą od kilku ładnych lat! Grupa spod Wodzisławia Śląskiego, bowiem do niedawna znana była pod nazwą Three Wishes. W ubiegłym roku muzycy Figuresmile nagrali zupełnie nowy materiał, zatytułowany „In Between”. Grają bardzo ciekawą mieszankę nowocześnie i dość soczyście chwilami brzmiącego rocka z fuzją elementów progresywnych. Jako skojarzenia i jednocześne fascynacje muzyków Figuresmile, nasuwają się takie zespoły jak: Rush, Tool, Porcupine Tree czy nawet Pink Floyd. Zespół tworzą trzej członkowie dawnego Three Wishes: Krzysiek Borek (gitara akustyczna i wokal), Marcin Dzioba (perkusja) i Wojtek Gnus (bas) oraz muzyk, który dołączył do zespołu najpóźniej, świetny gitarzysta Wojtek Kościelny. Jesteśmy przekonani, że zostaniecie porwani przez ich muzykę.

Joseph Magazine to można rzec, sensacja ostatnich miesięcy. Zespół z Wrocławia pojawił się szerzej nagle i od razu zaskarbił sobie serca fanów min. technicznego Prog-Metalu. Należy jednak od razu zauważyć, że w muzyce popularnego 'Josepha’ nie brakuje też melodii! Album „Night Of The Red Sky” zbiera mnóstwo pozytywnych recenzji, a koncerty zespołu cieszą się sporą jak na polskie warunki, popularnością. Zespół tworzą: Bartosz Struszczyk (wokal), Bartosz Socha (gitary), Marcin Walecki (klawisze), Marcin Szadyn (bas), oraz Rafał Brodowski (perkusja). Zapowiadają żywiołowe show z niezłym łupnięciem, ale także i z dozą zmysłowej melancholii popartej wykorzystaniem elektroniki wplecionej w prog-metalowe, gitarowe partie.

Retrospective to kolejny zespół, który na jakiś czas nam zniknął ze sceny. Muzycy z Leszna długo pracują nad nowym materiałem, choć od kilku miesięcy widać w ich obozie wyraźne ożywienie. Wcześniej znaliśmy ich pod nazwą Hollow, ale od 2007 roku występują już pod obecną nazwą. Wówczas właśnie wydali obiecujący materiał w formie EP-ki (’Spectrum Of The Green Morning’) który odbił się szerokim echem nie tylko w naszym kraju ale i zagranicą! W rok później zadebiutowali oficjalnym albumem 'Stolen Thoughts’. W Gniewkowie zagrają w starym, wypróbowanym składzie: Jakub Roszak (wokal), Maciej Klimek (gitara), Alan Szczepaniak (gitara), Łukasz Marszałek (bas), Beata Łagoda (klawisze) oraz Robert Kusik (perkusja). Jak zapewniają, zapoznają nas ze swym nowym materiałem, nad którym ostro pracują. Z pewnością nie zabraknie w ich muzyce nawiązań do chlubnej historii rocka progresywnego (słowo 'Retro’ zobowiązuje) popartych nowoczesnym brzmieniem.

Yesternight, można rzec będą czuć się jak u siebie, bo to Kujawiacy i Pomorzanie z krwi i kości. Zespół pochodzi z Bydgoszczy. Jak dotąd nie zadebiutował jeszcze pełnym albumem, choć co bardziej dociekliwi fani dobrej muzyki z pewnością zapoznali się z ich materiałem demo, wydanym dwa lata temu i choć artyści zawarli w nim tylko trzy utwory to z pewnością rozbudzili apetyty słuchaczy. Początek zespołu Yesternight datuje się na rok 2009. Trzon grupy stanowią: Bartek Woźniak (gitara), Mariusz Wawrzyniak (klawisze), Bartosz Styś (bas) oraz Kamil Kluczyński (perkusja). Choć muzycy grali ze sobą już od pewnego czasu, tworząc inne muzyczne projekty, to za datę oficjalnych narodzin przyjmują czas, kiedy skład zespołu uzupełnił wokalista – Marcin Boddeman. W Gniewkowie zaprezentują oczywiście o wiele bogatszy materiał, który przygotowują z myślą o debiutanckiej płycie. Jeśli chodzi o muzyczne skojarzenia, to grają melodyjny rock neoprogresywny. Słychać fascynację takimi zespołami jak Sylvan i Riverside a także Marillion czy IQ. Z pewnością zauroczą widownię!

Szóstym zespołem spośród rodzimych wykonawców jest formacja Votum, z Warszawy. To także zespół znany nie od dziś. Wszak Votum istnieje już niemal dziesięć lat, bo jako datę powstania muzycy wymieniają rok 2003. Zespół ma za sobą kilka tras koncertowych, o których w przeszłości było dość głośno. Votum to przedstawiciel polskiej sceny prog-metalu. Grupa dużą wagę przywiązuje do tekstów. Treść utworów jest podobnie jak muzyka swoistym spoiwem wszystkich kompozycji. Tło koncertów stanowi bogata oprawa wizualna. Muzycy nie stronią od nawiązań bardzo przewrotnych. W ich muzyce jest i moc, i doza melancholii. Jak sami piszą o sobie: „Przez muzykę, tekst i wizualizacje wyrażamy emocje i tworzymy specyficzny klimat, dlatego tez komponując nowe utwory nie zastanawiamy się czy swoim charakterem wpiszą się one w jakiś okreslony nurt”. Dali temu dowód na dwóch albumach studyjnych: 'Time Must Have a Stop’ (2008) oraz 'Metafiction’ (2009). Zespół tworzą: Maciej Kosiński (wokal), Alek Salamonik (gitary), Adam Kaczmarek (gitary), Zbigniew Szatkowski (klawisze), Bartek Turkowski (bas) oraz Adam Łukaszek (perkusja).

Gościem specjalnym VI Festiwalu Rocka Progresywnego w Gniewkowie będzie zespół zza granicy – The Skys! To przedstawiciel litewskiej sceny rockowej, który został założony w 1995 roku i na swym koncie ma już kilka wydawnictw. Grupę tworzą bardzo doświadczeni muzycy, którzy występowali już na wielu festiwalach, na całym świecie! The Skys mają na swym koncie także kilka nagród i wyróżnień, również o randze międzynarodowej. W Gniewkowie będą promować swój najnowszy album, zatytułowany „Colours of the Desert”. Ciekawostką jest fakt, że przy jego powstawaniu współpracowali znakomici muzycy i producenci, min: gitarzysta Dave Kilminster (Roger Waters Band), producent i multiinstrumentalista John Young (min. Scorpions), saksofonista Snake Davis (Eurythmics, Paul Mc Cartney) czy wokalistka Anne Marie Helder (Mostly Autumn czy Panic Room). W muzyce The Skys zachwycają przede wszystkim wszechobecne emocje. Czuć tu zarówno nostalgię za klasyką (ELOY, Pink Floyd) jak i powiew nowoczesnych brzmień. Zespół tworzą: Bożena Buinicka (wokal, klawisze), Jonas Ciurlionis (wokal, gitara), Aleksandr Liutvinskij (gitara rytmiczna, chórki), Justinas Tamasevicius (bas) oraz Ilja Molodcov (perkusja). Jesteśmy przekonani że dodadzą swą muzyką mnóstwo kolorytu do tegorocznej edycji Festiwalu!

Stowarzyszenie Progres bardzo liczy na przyjazd fanów rocka progresywnego z całej Polski. W tym celu nawiązało współpracę z miejscową Szkołą Zawodową oraz działającym przy niej internatem, w których każda z przyjezdnych osób będzie mogła liczyć na DARMOWE (!) noclegi po obydwu dniach imprezy. Wiadomym jest, że większość osób liczy się z kosztami i każda zaoszczędzona złotówka to kolejny plus w planowaniu takiego wyjazdu. Co prawda ilość łózek w internacie jest ograniczona (choć jest ich sporo!), ale i ten problem z pewnością uda się rozwiązać. Osoby przyjezdne będą mogły także liczyć na wszelkie sanitariaty w w/w obiektach (prysznice, łazienki), natomiast, jeśli chodzi o bazę gastronomiczną to w Gniewkowie jest sporo przystępnych miejsc, w których można smacznie i niedrogo zjeść. Przykładem chociażby jest Hotel Harasówka, który także jest wypróbowanym partnerem Stowarzyszenia PROGRES. W hotelu także dostępne będą miejsca noclegowe w przystępnej cenie. Nowością na festiwalu będzie tzw. Jarmark Płytowy, na którym swe stanowisko będzie mógł rozstawić każdy zespół (nie tylko z festiwalowego składu!), każda polska wytwórnia płytowa a także rozmaici sklepikarze i hobbyści. Zależy nam, by impreza stała się dorocznym spotkaniem całej progresywnej braci z naszego kraju.

Bardzo zależy nam by tegoroczna edycja wypadła najlepiej ze wszystkich dotychczasowych! Najważniejszą sprawą jest oczywiście zgromadzenie odpowiednich środków, bez których nie odbyłoby się żadne tego typu przedsięwzięcie. Jeśli macie ochotę wspomóc Stowarzyszenie finansowo, będziemy bardzo zobowiązani. Każda złotówka pomoże nam w organizacji festiwalu.

Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych „PROGRES”

ul. Dworcowa 5, 88-140 Gniewkowo

Rachunek: Bank Zachodni WBK. S.A. we Wrocławiu O/Gniewkowo o numerze 44 1090 1069 0000 0001 1639 5343.

DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY!!!

Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych PROGRES

tekst;Krzysiek 'Jester’ Baran