W pierwszy dzień wiosny o festiwalowych szczegółach!

Jest nam niezmiernie miło ogłosić informacje na temat tegorocznego Festiwalu właśnie w pierwszym dniu wiosny! Uznajemy to za dobry omen, i od teraz ostro zabieramy się do wytężonej pracy. W dniach 6 – 7 lipca 2019 roku, w Toruniu odbędzie się 13. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego. Impreza organizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych PROGRES, przy współudziale Miasta Torunia oraz Województwa Kujawsko – Pomorskiego od kilku lat uznawana jest za prawdziwe święto polskiej sceny rocka progresywnego. Miejscem imprezy ponownie będzie malowniczy Amfiteatr przy Muzeum Etnograficznym, który przepięknie wpisał się w latach poprzednich w krajobraz festiwalu. W tym roku planujemy 10 koncertów, oraz tradycyjnie szereg licznych przedsięwzięć wspierających, które złożą się na cały program Festiwalu.

Niewątpliwą gwiazdą tegorocznej imprezy będzie warszawska formacja TIDES FROM NEBULA, od kilku lat jedna z naszych najbardziej rozpoznawalnych grup nie tylko w Polsce, ale i po za jej granicami. Zespół przyjedzie na nasz festiwal już po raz drugi. Zagra z pewnością przekrojowy set, który ucieszy wszystkich fanów.

Drugim punktem kulminacyjnym tegorocznego Festiwalu będzie koncert specjalny formacji BELIEVE, w 15. jubileusz zespołu, który właśnie przypada w tym roku. Grupa kierowana przez Mirka Gila (czyli jednego z najbardziej zasłużonych muzyków polskiej muzyki progowej) szykuje specjalny set, którego gościem specjalnym będzie Tomek Różycki, pierwszy wokalista Believe (i nie tylko).

Dużymi smaczkami dla fanów będą także klimatyczne występy formacji: AMAROK oraz TRKProject (dawniej The Ryszard Kramarski Project). Obydwa projekty są z całą pewnością bardzo oczekiwane przez stałą część festiwalowej publiczności. Zarówno muzycy z Warszawy jak i Krakowa należą jednocześnie do absolutnej czołówki progrockowej w naszym kraju, zatem z pewnością będzie na czym „powiesić” w amfiteatrze ucho. Obydwie formacje zapowiadają, że na imprezę przywiozą zupełnie nowe albumy studyjne, w związku z tym możemy spodziewać się prawdziwej uczty muzycznej!

Skład festiwalu uzupełnią równie ciekawi wykonawcy:

SMASH THE CRASH – wschodząca, nowa jakość na polskiej scenie, której muzyka oparta jest na fuzji muzyki rockowej i jazzowej, a jej najwyższą jakość gwarantują nieprzeciętne umiejętności oraz ogromne doświadczenie sceniczne muzyków łódzkiego zespołu.

FRONTAL CORTEX – zespół, który ostatnio szturmem wdziera się do rodzimej czołówki, za sprawą znakomitego, debiutanckiego albumu „Passage”, będącego niezwykłą, klimatyczną fuzją progrocka i metalu.

LESS IS LESSIE – kolejny zespół z „papierami” na granie, oraz ugruntowaną pozycją na naszej rodzimej scenie. Muzyka, która zawiera mnóstwo nawiązań muzycznych (od delikatnych dźwięków akustycznych, przez elektronikę, a nawet elementy trip-hopu, po typowe nawiązania do rocka progresywnego) potrafi bez reszty zahipnotyzować odbiorców.

CEREUS –  od jakiegoś czasu to grupa, która z powodzeniem puka do drzwi czołówki nurtu, i z pewnością niewiele już brakuje, be te wrota otworzyć. Muzyka pełna melodii, rozpostarta gdzieś pomiędzy post-rockiem a rockiem neoprogresywnym, z pewnością przypadnie do gustu wielu fanom gatunku.

TENSION ZERO – tak zwane „zwierzę sceniczne”, które właśnie dlatego swym występem otworzy tegoroczny Festiwal, w sobotnie popołudnie i da wszystkim zebranym w amfiteatrze tęgiego kopniaka, na dalszą część festiwalu. Osobną jakością zespołu jest charyzmatyczna wokalistka rzeszowskiej grupy, Dominika Kobiałka, która jeszcze nie tak dawno temu znakomicie radziła sobie w popularnym telewizyjnym show „The Voice Of Poland”!

LET SEE THIN – dla kilku muzyków tej łódzkiej formacji będzie to już trzeci występ na naszym festiwalu. A to dlatego, że kiedyś współtworzyli oni obiecującą formację Leafless Tree. Tamtego zespołu już nie ma, umiejętności i serce do grania jednak pozostały! Nowy zespół z całą pewnością nie zamierza kopiować wzorców z przeszłości. To nowa muzyka, co najmniej tak samo znakomita… To może być tak zwany „Czarny Koń” tegorocznego festiwalu. Zresztą posłuchacie sami!

Jak co roku Festiwalowi będą towarzyszyć liczne przedsięwzięcia wspierające. Będą pośród nich stałe elementy, jak choćby wręczenie Nagrody im. Roberta 'RoRo” Roszaka, którą w tym roku odbierze zespół Katedra za wydany w 2018 roku album „Człowiek Za Dużo Myślący”. Ogłoszone zostaną także wyniki konkursu fotograficznego „Progowa Zajawka”, którego patronem jest nasz nieodżałowany przyjaciel i znakomity fotograf koncertowy, Rafał Klęk. Festiwalowicze będą mogli wziąć udział w tradycyjnej Cegiełko – Loterii fantowej, i przy okazji wspomóc budżet jak by nie było niszowego, ale bardzo wartościowego festiwalu. Nie zabraknie Giełdy płyt oraz wydawnictw muzycznych, w której udział zapowiada kilka czołowych wydawnictw muzycznych a także Toruńska Giełda Winylowa. Działać będą także punkty gastronomiczne oraz kilka atrakcji, które wciąż są w fazie przygotowań, a o których Stowarzyszenie PROGRES poinformuje na łamach witryny internetowej http://sinprogres.pl/

W piątkowy i w sobotni wieczór fani muzyki progrockowej, będą mogli oderwać się nieco od wyrafinowanych i zakręconych dźwięków progrocka, by wybrać się na specjalne party, do Klubu Muzycznego Dwa Światy (ul. Ducha Świętego) gdzie przy dźwiękach muzyki z lat 80 (new romantic, synth pop, pop & rock 80’s) odbędzie się tak zwana „rockowa dyskoteka”.

PLAN FESTIWALU:

5 lipca 2019

20:00 – Before 80’s Party – Klub Muzyczny Dwa Światy

(ul. Ducha Świętego)

6 lipca 2019

15:30 – rozpoczęcie Festiwalu – Wystąpią kolejno:

TENSION ZERO (Rzeszów)

LESS IS LESSIE (Wrocław)

SMASH THE CRASH (Łódź)

AMAROK (Warszawa)

TIDES FROM NEBULA (Warszawa)

po koncertach Afer 80’s Party – Klub Muzyczny Dwa Światy

(ul. Ducha Świętego)

7 lipca 2019

15:30 – rozpoczęcie II dnia Festiwalu – Wystąpią kolejno:

LET SEE THIN (Łódź)

CEREUS (Warszawa)

FRONTAL CORTEX (Olsztyn)

TRKProject (Kraków)

BELIEVE (Warszawa) – koncert specjalny w 15. jubileusz zespołu

ponadto: wręczenie Nagrody im. Roberta 'RoRo’ Roszaka, oraz rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Progowa Zajawka” pod patronatem Rafała Klęka z prezentacją najciekawszych fotografii na mini – wystawie.

 

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym Przyjaciołom za wszelką pomoc i dobre słowo, które od kilku dni napływają do Stowarzyszenia. Osobne podziękowania dla Miasta Toruń oraz Województwa Kujawsko – Pomorskiego, za to że instytucje te wspierają naszą ideę, a współpraca rozwija się znakomicie. Dziękujemy wszystkim Sponsorom i Darczyńcom którzy już wspomogli budżet imprezy, albo zadeklarowali swoją pomoc. Wszystkie przejawy pomocy są na wagę złota. Razem stworzymy po raz kolejny wspaniały Festiwal i jesteśmy głęboko przekonani, że w dniach 6-7 lipca 2019 wszyscy spotkamy się w Toruniu, by po prostu świetnie się bawić przy tej wyjątkowej muzyce.

Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych PROGRES